Kāda nākotne gaidāma pasaulē, kuru plosa klimata pārmaiņu krustugunis? RIGA IFF sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu piedāvā šo jautājumu apskatīt no zviedru režisoru Pellas Kogermanes un Hugo Lilja skatpunkta, zinātniskās fantastikas drāmā Aniara un pēc filmas seansa to apspriest žurnālistes Sandras Kropas vadītajā diskusijā kopā ar klimata ekspertu Jāni Brizgu, filosofu Arti Sveci kā arī Latvijas Dabas fonda padomes priekšsēdētāju Andreju Briedi, jūtūberi un raidījumu vadītāju Beāti Bērziņu (Beta Beidz).
Kogermanes filma vēsta par laiku nākotnē, kad cilvēku izraisītās dabas katastrofas ir kļuvušas pārāk postošas, un ir uzsākta pārcelšanās uz Marsu. Vienā no šādiem pārbraucieniem, kosmosa kuģis novirzās no kursa un kapteinis satrauktajiem pasažieriem ziņo, ka trīs nedēļu vietā ceļš līdz galamērķim varētu aizņemt pat divus gadus. Lai arī uz klāja ir daudz izklaides iespēju – piemēram, mākslīgā intelekta iekārta MIMA, kas piedāvā virtuāli vērot pašu ceļotāju atmiņas par Zemi, pakāpeniski rodas aizdomas, ka pasažieri no šī ieslodzījuma var tā arī neizkļūt.
Sarunā pēc seansa diskusijas dalībnieki pievērsīsies tādām tēmām kā dabas novērtēšana – gan individuāli, gan sabiedrisko procesu līmenī. Diskusija arīdzan lūkos aptvert, kas ir mūsu spēkos, lai novērstu šķietami nenovēršamo – dzīvību apdraudošus klimata krīzes saasinājumus, tai pat laikā spējot dzīvot pilnvērtīgi, nevis esot emocionāli izsmeļošā satraukumā un apokalipses gaidās.
Lai arī Aniarā aplūkotās tēmas par klimata krīzi ir īpaši aktuālas mūsdienām, filmas stāstā ietvertie notikumi pirmo reizi izskanējuši jau 1956. gadā – zviedru autora un Nobela prēmijas laureāta Harija Martinsona tāda pat nosaukuma dzejolī. Filmas notikumi lielā mērā balstīti tieši Martinsona darbā, ko filmas veidotāji vēlējušies ietērpt kino valodā.
Pateicoties Latvijas Dabas fonda, projekta “Game On: Neļausim klimata pārmaiņām uzvarēt!” un Kultūras ministrijas atbalstam, seanss būs pieejams bez maksas jebkuram interesentam gan tiešsaistē, gan klātienē, iepriekš izņemot biļeti vai pieejas kodu. Filma ir pieejama pateicoties Zviedrijas vēstniecības Rīgā un Zviedru institūta atbalstam.