Īsfilma ir skaidrākais un drosmīgākais laikmeta gara spogulis kino formātā. Lai palīdzētu orientēties īsfilmu plašajā klāstā, kuratori veidos izlases, kurās katrs darbs ir kā mazs kukurūzas graudiņš, kas sasilst uz ekrāna un uzsprāgst pārdomu, emociju, smieklu vai asaru formā. Neviens nepaliks izsalcis pēc piedzīvojuma!
Anne Gašica
Anne Gašica ir festivālu rīkotāja un kuratore, kura uzaugusi Drēzdenē. Vēlāk pārcēlusies uz Lielbritāniju, lai Velsā studētu kino. Pēc vairākiem gadiem atgriezusies dzimtajā pilsētā, attīstot īsfilmu projektus kompānijā “Filoufilm”. Kopš 2013. gada strādā īsfilmu festivālā “Filmfest Dresden” – sākotnēji filmu atlases departamentā, vēlāk bijusi atbildīga par foruma “Visegrád in Short(s)” norisi, bet šobrīd ir viena no festivāla vadītājām. Kopš 2021. gada “Pardi di domani” konkursa atlases komisijas locekle Lokarno festivālā. Viena no platformas “Talking Shorts” dibinātājām – iniciatīvas fokusā ir īsfilmu kinokritikas jautājumi.
Inja Korāča
Inja Korāča studējusi politikas zinātni un žurnālistiku Zagrebā un audiovizuāla satura producēšanu Spānijā. Strādā par pilnmetrāžas un īsmetrāžas kuratori Motovunas un “Beldocs” festivālos, kā arī Zagrebas Starptautiskajā kinofestivālā par industrijas sadaļas direktori. Nepilnus desmit gadus strādājusi par dokumentālā kino producenti un kuratori. Korāčai ir pieredze kino izplatīšanā un prakse “Dogwoof” izplatīšanas birojā Lielbritānijā. Tāpat strādājusi “Taskovski Films” festivālu nodaļā un koordinējusi filmu izplatīšanu Horvātijā.
Sanders Jons
Sanders Jons ir igauņu animācijas režisors, kura īsfilmas “Velodrebuļi” (2015), “Spole” (2017) un “Izklausās labi” (2018) izrādītas Ansī, Leipcigā, Otavā, Štutgartē, Fredrikstādē, “Go Short”, “GLAS” un daudzos citos. Jons nodarbojas ar mūzikas video veidošanu, piemēram, tādu viņš veidojis mūziķim Tommy Cash, kā arī ir bijis diskžokejs vairākos pasākumos un piedalījies reklāmā seriālam “Riks un Mortijs”. Bijis viens no divdimensiju māksliniekiem godalgotajā filmā “Vecā vīra filma” (2019) un pasniedz tradicionālo animāciju Igaunijas Mākslas akadēmijā. Jaunākā īsfilma “Sierra” tika godalgota SHORT RIGA Test Screenings 2021. gadā, tai pilnā sparā šobrīd apceļojot festivālus un kvalificējoties ASV kinoakadēmijas balvai “Oskars”.
Šajos piecos kinodarbos – niansētos to autoru un veidotāju pasaules fragmentos – nav iespējams atklāt un uztaustīt visas Latvijas kino īsās metrāžas tendences, naratīva iezīmes un stila fineses. Tāds nebūt nav šī konkursa uzdevums: drīzāk ievilināt kinostāstos, kas tapuši tepat, līdzās, piedāvājot dažādas noskaņas. Vai tā būt svelmaina un introspektīva domu un vārdu dejas ņirboņa “Can’t Help Myself”? Varbūt arī pandēmijas diktāts, kas pārraksta vairāk nekā 120 gadu ekrāna Mekas biogrāfijas darbā “81 metrs”? Varbūt tie ir droši soļi kinoveidošanā, rodot intīmā vērojuma uzplaiksnījumus un ritmiku īsfilmā “Laika cilpas”? Arī cilvēka un kameras kustībā pārnesta pašsaustīšana, kas dzimusi mūsu prātos, bet atklājas “Papīra galva”? Varbūt arī turpinājums mūsu visu eksistenciālajam stāvoklim – rast izeju, mieru un kādu sātu mūsu ilgām “Kur manas atslēgas?”? Šīs filmas uzbur aizraujošu iespēju kartējumu ar godīgām jūtām un grodām prasmēm – ilgas, nostaļģija, cerība, iztēle un radošums.
RIGA IFF Starptautiskais īsfilmu konkurss lūkojas pēc jauna autorkino, izraugoties dažādu žanru un tehniku darbus no visas pasaules. Viens no 27 starptautiskajiem īsfilmu konkursiem, kas izvirza kandidātu Eiropas Kinoakadēmijas balvai.
Kuratore un atlases komisija izvērtē pieteikumus, pašrocīgi meklē darbus citu festivālu programmās, kino un mākslas skolās, kā arī uzrunā neatkarīgos īsfilmu veidotājus. Cik filmu, tik viedokļu. Cik autoru, tik stāstu.
Izraudzītajām filmām ir kopīgs tikai garums, kas nepārsniedz 30 minūtes, un katru no tām caurstrāvo kāda personība. Skatītājiem garantēti būs iemesls pastrīdēties, pasmieties un pat apraudāties, turklāt bieži kopā ar šo filmu veidotājiem!